logo



Benesh, Stevenson earn All-Ohio specialty recognition

Mark Hazelwood • Updated Dec 1, 2019 at 7:18 PM

COLUMBUS — A pair from Western Reserve were selected as specialty award winners on the Division VI football All-Ohio teams, which were announced Sunday by a statewide media panel.

The teams were selected by members of the Ohio Prep Sportswriters Association.

Senior running back Cody Benesh (5-foot-11, 170) was one of four to be named Offensive Player of the Year after a record season for the Roughriders this fall. During the regular season, Benesh ran 286 times for 2,094 yards and 29 touchdowns as Western Reserve finished 9-1, including a perfect 7-0 in the Firelands Conference.

In a first-round playoff loss vs. Carey, Benesh added 131 yards and 4 TDs on 17 attempts to finish with 2,225 yards and 33 TDs.

Meanwhile, second-year head coach Ty Stevenson was named Ohio Coach of the Year for the division. Stevenson and the 'Riders went from 2-8 in 2018 to 9-2 this season, winning the FC championship outright and reaching the state playoffs for the first time in seven years.

It was just the fourth playoff appearance and sixth league title in program history for Western.

Also in Div. VI, Benesh the 'Riders top two-way lineman, senior Dayne Braden (6-3, 275) was selected to the second team at defensive line. He finished with 47 tackles and five sacks this past season.

Western senior Aiden Markley (6-3, 220) — also the FC Lineman of the Year — was a special mention selection as an offensive lineman.

The Div. IV and V All-Ohio teams will be announced today, followed by the Div. II and III teams on Tuesday. The Div. I All-Ohio team and the Ohio Mr. Football Award will be announced Wednesday.

 

2019 OPSWA ALL-OHIO FOOTBALL TEAMS

DIVISION VI

Offensive players of the year: Caleb Gallwitz, Howard East Knox; Cody Benesh, Collins Western Reserve; Lane Ruby, Chillicothe Southeastern; Riley Huelskamp, Anna

Defensive player of the year: Sawyer Koons, Glouster Trimble

Coach of the year: Ty Stevenson, Collins Western Reserve

First team Offense

Quarterbacks: Lane Ruby, Chillicothe Southeastern, 5-9, 175, sr.; Adam Bidlack, Dalton, 5-11, 165, sr.; Lucas Hartings, Worthington Christian, 6-4, 180, sr.; Cade Polter, Sherwood Fairview, 6-2, 180, sr.; Bart Bixler, Anna, 5-11, 170, sr.; Cade Schmelzer, Covington, 6-3, 200, sr.

Backs: Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 185, sr.; Conner Wright, Glouster Trimble, 5-11, 190, sr.; Caleb Gallwitz, Howard East Knox, 6-0, 195, sr.; Tyler Fisher, Beverly Fort Frye, 5-10, 170, sr.; Cody Benesh, Collins Western Reserve, 5-11, 170, sr.; Joe Governale, Columbia Station Columbia, 5-10, 175, jr.

Receivers: DJ Moore, Worthington Christian, 6-3, 190, so.; Trent Roetgerman, Minster, 6-2, 190, sr.; Cam Grodhaus, Salineville Southern, 6-0, 180, sr.; Luke Lachey, Grandview Heights, 6-6, 225, sr.

Line: Alan Mead, Chillicothe Southeastern, 6-3, 220, sr.; Sam Rengert, Milford Center Fairbanks, 6-7, 310, sr.; Isiah Jones, Beverly Fort Frye, 5-9, 210, sr.; Matthew Gladieux, Archbold, 6-1, 230, sr.; Jake Montgomery Gibsonburg, 6-2, 212, sr.; Carson Heidecker, Columbia Station Columbia, 6-3, 285, sr.

Kicker: Cade Ziegler, Milford Center Fairbanks, 6-3, 155, so.

First team Defense

Line: Ian Joyce, Glouster Trimble, 6-3, 230, sr.; Blake Miller, Galion Northmor, 6-5, 220, sr.; Joey Bertani, Grandview Heights, 6-3, 215, sr.; Caden Hill, Ashland Crestview, 6-1, 290, sr.; Nick Wolfe, Jamestown Greeneview, 6-0, 280, sr.; Jayson Keenan, Wellington, 6-0, 190, sr.; Wil Luthman, Anna, 6-2, 255, sr.

Linebackers: Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 165, so.; Sawyer Koons, Glouster Trimble, 6-0, 225, sr.; Dawson David, Howard East Knox, 6-1, 205, sr.; Jack Parry, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 219, sr.; Dylan Hart, Beverly Fort Frye, 6-1, 215, jr.; Chayse Singer, Sherwood Fairview, 5-9, 180, sr.; Andrew Pifer, Bucyrus, 5-10, 180 Sr.; Tyler Knight, Mogadore, 5-10, 190, so.

Backs: Brady Schilling, Beverly Fort Frye, 6-2, 175, sr.; Gavin Little, Newcomerstown, 5-11, 145, sr.; Dylan Jones, Mogadore, 5-9, 170, sr.; Jayce Sloan, Salineville Southern, 6-0, 170, sr.

Punter: Drew Saki, Columbia Station Columbia, 6-1, 190, sr.

Second team Offense

Quarterbacks: Kadden Lester, Howard East Knox, 6-2, 185, sr.; Cameron Kittle, Glouster Trimble, 6-1, 175 Sr.; Hayden Gibson, Brookfield, 6-0, 170, jr.

All-Purpose: Keegan Wilburn, Nelsonville-York, 5-9, 185, sr.; Tyler Bean, Pymatuning Valley, jr.

Backs: Nathanael Suntheimer, East Canton, 6-0, 171, sr.; Chandler Keener, Smithville, 5-10, 195, jr; Zach Bowers, Liberty Center, 5-11, 168, Sr,; Alex Schmitmeyer, Minster, 6-0, 180, sr.; Shaun Thomas, Lima Central Catholic, 6-0, 182, jr.; Wyatt Conner, Newcomerstown, 6-1, 180, sr.

Receivers: Jaiden Malone, Dalton, 6-0, 150, so.; Cruz McFadden, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 175, sr.; Alex Schneider, Columbus Grove, 6-2, 160, sr.; Trent Murdock, Liberty Center, 6-1, 205, sr.

Line: Caleb Harper, Worthington Christian, 6-5, 220, sr.; Hayden Hankinson, Centerburg, 6-4, 225, sr.; Collin Weaver, Old Washington Buckeye Trail, 5-9, 216, sr.; Andrew Beery, Smithville, 6-2, 290, sr.; Owen Stoudmire, Norwayne, 6-2, 315, jr; Ethan Truex, Lima Central Catholic, 5-10, 298, sr. ;Robbie Granny, Middlefield Cardinal, 6-4, 275, sr. ;Kenny Crouch, Pymatuning Valley, sr. ;Jeremiah Sutton, Oberlin, 6-0, 300, sr.

Kicker: Clayton Medvec, New Middletown Springfield, 6-0, 178, jr.

Second team Defense

Line: Gunner King, Columbus Grove, 6-2, 275, jr.; Dayne Braden, Collins Western Reserve, 6-3, 275, sr.; Chase Saunders, Rittman, 6-1, 215, sr.; Aaron Hopkins, Oberlin, 6-2, 215, sr.

Linebackers: Braden Anderson, Worthington Christian. 6-0, 180, jr.; Braylon Green, Milford Center Fairbanks. 6-3, 190, jr.; Eli Yahl, Spencerville, 6-2, 230, sr.; Carson Meyer, Archbold, 5-11, 190, jr; Ty Williams, Hillsdale, 6-2, 205, jr.; Hayden Garrow, Columbia Station Columbia, 5-10, 175, Fr.

Backs: Loghan Kelley, Williamsburg, 5-9, 170, sr.; Rossy Moore, Lima Central Catholic, 6-2, 195, jr.; Preston Sykes, Frankfort Adena, 6-0, 170, jr.; Elijah Zimmerman, Archbold, 6-1, 180, sr.; Connor Keller, Liberty Center, 6-0, 165, sr.; Isaac Lininger, Anna, 6-0, 165, sr.

Punter: Cade Leach, Howard East Knox, 6-0, 185, sr.

Third team Offense

Quarterbacks: Benjamin Higgins, Wellington, 6-0, 180, sr.; Hunter Mariotti, Galion Northmor, 6-3, 190, sr.; Chase Foos, Attica Seneca East, 6-0, 215, sr.; Beau Brungard, New Middletown Springfield, 6-0, 190, so.

Backs: Mason McClellan, Wellington, 6-1, 170, sr.; Jon Auld, Gibsonburg, 5-10, 172, sr.; Brayden Ison, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 190, sr.; Jaydon Harris, Oberlin, 5-11, 170, jr.

Receivers: Andrew Cates, Covington, 6-1, 183, sr.; Jon Brasee, Wellington, 6-0, 150, so.; Casey Horner, Middlefield Cardinal, 5-10, 155, sr.:; Jonah Wilkerson, Pymatuning Valley, jr.; Noah Miller, Coldwater, 6-5, 222, sr.

Line: Blake Jones, Attica Seneca East, 6-4, 270, sr.; Austin Bostater, Sherwood Fairview, 6-2, 255, jr.; Noah Luiken, Dayton Christian, 6-0, 365, jr.; Dylan Sharp, Minster, 6-3, 270, sr.

Kicker: Rece Verhoff, Columbus Grove, 5-5, 125, so.

Third team Defense

Line: Logan Hicks, Attica Seneca East, 6-1, 235, sr. ; Trey Kaseman, Gibsonburg, 5-8, 171, sr.; Thomas Lenhart, Beverly Fort Frye, 6-0, 225, jr.; Logan Giddings, Pymatuning Valley, sr. ; Malachi Minnich, Anna, 6-2, 220, sr.; Kix Thiel, Mechanicsburg, 6-1, 200, sr.; Braden Medley, Beverly Fort Frye, 5-11, 200, jr.

Linebackers: Mikey Nusser, Chillicothe Southeastern, 5-7, 190, jr.; Will Bolin, Ashland Crestview, 6-0, 210, sr.; Drew Unangst, Wellington, 6-1, 185, so.; Eric Hurtt, Frankfort Adena, 5-11, 225, jr.; Clay Payton, Jamestown Greeneview, 5-10, 185, sr.; Evan Backensto, Elgin, 6-3, 215, sr.

Backs: Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-2, 180, sr.; Bryce Conti, Carey, 5-11, 152, so.; Owen Menge, Columbia Station Columbia, 5-5, 135, so.; Caleb Frank, Sherwood Fairview, 6-1, 165, jr.; Kleyton Maschino, Covington, 6-2, 155, sr.; Mason Inman, Pymatuning Valley, 6-0, 165, jr.

Punter: Michael Hanson, Jamestown Greeneview, 6-0, 215, sr.

Special Mention

Quarterbacks: Blake Reynolds, Columbus Grove, 6-4, 180, jr.; Seth Griswold, Dayton Christian, 6-0, 170, sr.: Mikey Seel, Nelsonville-York, 6-1, 200, sr.; Caden Miller, Crooksville, 6-2, 160, sr.; Ian Ellis, Beverly Fort Frye, 5-11, 180, so.; Isaac Hickman, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 184, sr.

Backs: Hunter Jester, Fayetteville-Perry, 5-10, 168, jr.; Peyton Lane, New Paris National Trail, 5-10, 160, sr.; Chayse Propst, Mechanicsburg, 5-11, 185, jr.; Cory Ross, Arcanum, 5-9, 185, sr.; Austin Stapleton, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-10, 225, jr.; Brayden Ison, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 190, sr.; Nate Throckmorton, Frankfort Adena, 5-7, 160, jr.; Logan Adams, Belpre, 5-7, 140, sr.; Devin Carter, Leavittsburg LaBrae, 5-10, 175, so.; Tyler Briggs, Brookfield, 5-10, 250, sr.; Darreion Davis, Grandview, 6-0, 195, sr.; Donnell Marshall, Centerburg, 5-11, 160, jr.; Dylon Parmon, Northridge, 5-9, 175, sr.; Zane Wallace, Beverly Fort Frye, 5-9, 150, sr.; Noah Love, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-10, 190, sr.

Receivers: Nick Laposky, Wellington, 6-3, 180, sr.; Luke Morris, Mt. Blanchard Riverdale, 5-8, 170, jr.; Antonio Cruz, Archbold, 5-11, 160, jr.; Norey Johnson, Cincinnati Deer Park, 6-3, 166, so.; Logan McCoy, North Lewisburg Triad, 6-3, 195, sr.; Reid Wheeler, Dayton Christian, 6-1, 185, sr.; Logan Bennett, Frankfort Adena, 6-4, 195, jr.; Ty Perkins, Lucasville Valley, 6-2, 150, Fr.; Brady Brannon, Crooksville, 5-11, 165, sr.; Tanner Chenault, Chillicothe Southeastern, 6-1, 215, sr.; Dakota King, Brookfield, 6-2, 170, sr.; Garrett Walker, New Middletown Springfield, 5-10, 173, sr.; Nathan Stephenson, Mogadore, 6-5, 190, sr; Gavin Ramos, Northmor, 5-7, 140, sr.; Gage Steinmetz, East Knox, 6-0, 180, sr.; Tristan Tesch, Zoarville Tuscarawas Valley, 5-8, 165, jr.

Offensive Line: Aiden Markley, Collins Western Reserve, 6-3, 220, sr.; Caden Coleman, Mechanicsburg, 5-9, 240, jr.; Luke Dye, Anna, 6-0, 250, sr.; Jayden Heltsley, Arcanum, 6-4, 280, sr.; Joseph Stillwell, Williamsburg, 6-3, 275, sr.; Micah Trimbach, Troy Christian, 5-10, 215, sr.; Nathan Howard, Chillicothe Southeastern, 6-1, 215, jr.; Brock Hill, Bainbridge Paint Valley, 5-11, 245, sr.; Zach Guffey, Glouster Trimble, 6-0, 205, sr.; Jack Nagucki, Glouster Trimble, 6-1, 200, sr.; Stephen Craig, Salineville Southern, 5-11, 275, sr.; Jesse Keen, East Canton, 6-5, 310, sr.; Tristin Welcome, Mogadore, 6-3, 250, jr.; Luke Grosscup, East Knox, 5-10, 180, sr.; Brandon Planey, Northmor, 6-1, 235, sr.; Casey Brooker, Beverly Fort Frye, 6-2, 225, so.; Kolton Shepherd, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 293, jr.

Kickers: Eric Hamilton, Cincinnati Deer Park, 5-8, 145, jr.; Blake Dippold, Coldwater, 5-11, 218, sr.; Grace Dudziak, Wellington, 5-5, 155, sr.; Garrett Clark, Frankfort Adena, 5-9, 150, sr.; Zach McLean, Crooksville, 6-1, 170, jr.;

Defensive Line: Caleb Teague, Wellington, 6-5, 190, jr.; Garrett Neth, Allen East, 5-10, 200, sr.; Duncan Cooper, Covington, 6-0, 180, jr.; Jesse Fisher, Covington, 6-0, 213, sr.; Tiray “Tank” Jamison, Dayton Christian, 5-5, 250, sr.; Cody Miller, Columbiana, 5-11, 201, sr.; Nick McAvoy, Cardington, 6-0, 250, sr.; Josh Green, Old Washington Buckeye Trail, 6-4, 227, sr.; Nic Burris, Old Washington Buckeye Trail, 5-9, 227, jr.; Steven Gilliand, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-5, 260, sr.

Linebackers: Blake Harshbarger, Allen East, 5-10, 175, jr.; Zack Czako, Middlefield Cardinal, 5-10, 205, so.; Matt Batson, Dayton Christian, 6-0, 206, sr.; Austen Cutarelli, Arcanum, 5-11, 195, sr.; Dakota Roberts, Williamsburg, 5-10, 180, sr.; Codey Taylor, Springfield Northeastern, 6-2, 200, sr.; Dearis Thomas, Cincinnati Deer Park, 6-0, 190, so.; Brayden Wiggins, Covington, 5-9, 173, sr.; Ameer Cunningham, Norwayne, 6-2, 190, jr.; Jakob Cross, Columbiana, 6-1, 200, sr.; Wyatt Reeder, Northmor, 5-10, 160, sr.; Jake Reese, Northridge, 6-0, 215, sr.; Riordin Stauffer, Fairbanks, 6-2, 210, so.; Caden Fryman, Beverly Fort Frye, 6-3, 185, sr.; Trenton Newkirk, Newcomerstown, 6-2, 210, so.; Ronnie Rominger, Old Washington Buckeye Trail, 6-3, 189, sr.

Defensive Backs: Jayden Skinner, Wellington, 6-1, 150, jr.; Tyler Moore, Wellington, 5-10, 160, so.; Loghan Kelley, Williamsburg, 5-9, 170, sr.; James Shaffer, Campbell Memorial, 5-10, 190, jr.; Owen Blanton, Mount Gilead, 5-10, 165, sr.; Terry Fearn, Fredericktown, 6-0, 185, sr.; Charlie James, Grandview, 5-10, 170, sr.; Gatlin Luke, Fairbanks, 5-9, 155, sr.; Logan Randolph, Northmor, 6-0, 150, sr.; Jaiden Reynolds, Worthington Christian, 5-10, 170, so.; Franko Rome, Old Washington Buckeye Trail, 5-10,162, so.; Trey McGilton, Old Washington Buckeye Trail, 5-10, 157, sr.; Tanner Phillips, Zoarville Tuscarawas Valley, 6-0, 175, jr.

Punters: Hunter Tresnan-Reighard, Delta, 6-4, 230, sr.; Brycetyn Hedden, Castalia Margaretta, 6-1, 200, sr.; Will Popa, Mogadore, 6-0, sr.;

All-Purpose: Austin Stormes, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-11, 175, sr.

Norwalk Reflector Videos