logo


no avatar

Norwalk, St. Paul to play second round games at familiar venues

By Norwalk Reflector staff • Updated Nov 10, 2019 at 4:04 PM

COLUMBUS — Both the Norwalk and St. Paul football teams will be making short trips to Sandusky County for second-round state playoff games this weekend.

For the second straight year, the state-ranked Truckers (9-2) will face Sandusky (8-3) in a Division III playoff game in a familiar venue. The 7 p.m. game on Friday will be played at First National Bank Field at the Bellevue Athletic Facility.

Meanwhile, the state-ranked Flyers (9-2) also return to a venue the program knows well when they face Hamler Patrick Henry (8-3) at 7 p.m. Saturday at Harmon Field at Don Paul Stadium in Fremont.

Last season, the Truckers and Blue Streaks played for the regional championship at the same venue in Bellevue, a game won by Norwalk (20-17). Both teams also already played at Bellevue in the regular season. The Truckers — ranked No. 12 in the final Associated Press state poll — topped the Redmen, 45-21, on Oct. 4, while the Blue Streaks fell in a close game on Oct. 25 by a 35-26 score.

In the head-to-head meeting this season, the Truckers recovered from an early 7-0 deficit to post a 37-20 win over the Blue Streaks on Oct. 4 at Whitney Field in Norwalk.

This will be Norwalk’s 11th all-time playoff game. It has a 7-3 record in those games, including a 22-2 win over Cleveland Glenville in a first-round game on Nov. 8 in Norwalk.

On Saturday, the AP No. 9-ranked Flyers will face the No. 10-ranked Patriots for the first time in program history.

St. Paul advanced with a 35-21 win over Edon in a first-round game on Nov. 9 in Norwalk. This will be the fifth playoff game for St. Paul at the venue in Fremont, and also its second trip this season.

The Flyers won a pair of games there in 2006, topping McComb (40-28) in the second round and Hopewell-Loudon (29-28) in a regional championship. They fell in a regional title game rematch with Hopewell in 2008 (42-21), and beat Tiffin Calvert (45-7) in a second round matchup two seasons ago — the last game coaching the Senecas for current Norwalk head coach Todd Fox.

On Sept. 6, the Flyers cruised to a 49-0 win over host St. Joseph Central Catholic in a Week 2 game in Fremont. St. Paul is 41-19 all-time in 60 playoff games.

Also of note, Willard will host a Division VI Region 22 second-round game between Carey (6-5) and Hillsdale (8-3) at 7 p.m. Friday.

Below are the pairings across all seven divisions:

 

OHSAA regional semifinal playoff pairings

COLUMBUS — Home team listed first. Pairings include seed and record. All kickoffs at 7 p.m. unless otherwise noted.

Friday

Division I

Region 1

1 Mentor (11-0) vs. 4 Canton McKinley (9-2) at Twinsburg Tiger Stadium

2 Lakewood St. Edward (10-1) vs. 3 Euclid (9-2) at Brunswick Auto Mart Stadium 7:30 p.m.

Region 2

1 Springfield (10-1) vs. 4 Dublin Jerome (9-2) at Marysville Impact Stadium

2 Toledo Whitmer (10-1) vs. 3 Dublin Coffman (9-2) at Findlay Donnell Stadium

Region 3

1 Powell Olentangy Liberty (10-1) vs. 4 Groveport-Madison (9-2) at Gahanna Lincoln Wilbur C. Strait Field

2 Pickerington Central (10-1) vs. 3 Lewis Center Olentangy Orange (10-1) at Upper Arlington Marv Morehead Stadium

Region 4

1 Cincinnati St. Xavier (9-2) vs. 4 Cincinnati Elder (9-2) at Mason Dwire Field at Atrium Stadium

2 Fairfield (10-1) vs. 3 Cincinnati Colerain (10-1) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

 

Division II

Region 5

1 Massillon Washington (11-0) vs. 4 Massillon Perry (9-2) at Uniontown Lake Blue Streak Stadium

2 Mayfield (11-0) vs. 3 Akron Archbishop Hoban (10-1) at Macedonia Nordonia Boliantz Stadium

Region 6

1 Avon (11-0) vs. 4 Cleveland Benedictine (10-1) at Parma Byers Field at Robert M. Boulton Stadium

2 Avon Lake (10-1) vs. 3 Wadsworth (9-2) at Strongsville Pat Catans Stadium

Region 7

1 Toledo Central Catholic (11-0) vs. 4 Toledo St. John’s (8-3) at Oregon Clay Memorial Stadium

2 Whitehouse Anthony Wayne (11-0) vs. 6 Lewis Center Olentangy (6-5) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

Region 8

1 Cincinnati LaSalle (9-2) vs. 5 Columbus Walnut Ridge (11-0) at Bellbrook Miami Valley South Stadium

7 Columbus St. Francis DeSales (9-2) vs. 3 Harrison (10-1) at Miami Trace Tony’s Welding and Fabrication Stadium

 

Division III

Region 9

1 New Philadelphia (10-1) vs. 4 Aurora (11-0) at Canton South Brechbuhler Stadium

2 Streetsboro (11-0) vs. 6 Chardon (9-2) at Solon Stewart Field

Region 10

1 Norwalk (9-2) vs. 5 Sandusky (8-3) at Bellevue First National Bank Field

2 Mansfield Senior (10-1) vs. 6 Parma Heights Holy Name (9-2) at Wooster Follis Field

Region 11

1 Columbus Bishop Hartley (10-1) vs. 4 Granville (10-1) at Pataskala Watkins Memorial Ascena Field

2 Plain City Jonathan Alder (11-0) vs. 3 Jackson (11-0) at Ashville Teays Valley Viking Stadium

Region 12

8 Kettering Archbishop Alter (7-4) vs. 4 Hamilton Badin (8-3) at Monroe Hornet Stadium

7 Trotwood-Madison (8-3) vs. 6 St. Marys Memorial (9-2) at Sidney Memorial Stadium

 

Division VI


Region 21

1 New Middletown Springfield (11-0) vs. 4 Glouster Trimble (11-0) at St. Clairsville Red Devil Stadium

2 Mogadore (10-1) vs. 3 Beverly Fort Frye (11-0) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 22

8 Carey (6-5) vs. 5 Jeromesville Hillsdale (8-3) at Willard Football Stadium

2 Attica Seneca East (10-1) vs. 3 Howard East Knox (11-0) at Marion Harding Ohio Health Field at Harding Stadium

Region 23

8 Sherwood Fairview (10-1) vs. 5 Anna (10-1) at Wapakoneta Harmon Field

2 Liberty Center (10-1) vs. 3 Archbold (10-1) at Napoleon Charles Buckenmeyer Stadium — Morley’s Field

Region 24

1 Chillicothe Southeastern (11-0) vs. 4 Covington (9-2) at Xenia Doug Adams Stadium

7 Grandview Heights (7-4) vs. 6 Mechanicsburg (9-2) at Hilliard Darby Stadium

 

Saturday

Division IV


Region 13

1 Perry (11-0) vs. 4 Cuyahoga Falls Cuyahoga Valley Christian Academy (8-3) at Maple Heights Stadium

2 Poland Seminary (9-2) vs. 3 Wintersville Indian Creek (10-1) at Salem Reilly Stadium
Region 14

8 Clyde (7-4) vs. 4 Shelby (8-3) at Tiffin Columbian Frost-Kalnow Stadium

2 Wauseon (9-2) vs. 6 Ottawa-Glandorf (8-3) at Defiance Fred Brown Athletic Complex

Region 15

1 Newark Licking Valley (11-0) vs. 4 New Concord John Glenn (9-2) at Zanesville Sulsberger Stadium

7 Carroll Bloom-Carroll (9-2) vs. 3 Waverly (9-2) at Chillicothe Herrnstein Field

Region 16

1 Cincinnati Wyoming (11-0) vs. 5 Cincinnati Indian Hill (9-2) at Cincinnati Princeton Mancuso Viking Stadium

7 Germantown Valley View (9-2) vs. 6 St. Bernard Roger Bacon (10-1) at West Chester Lakota West Firebird Stadium

 

Division V

Region 17

1 Kirtland (11-0) vs. 4 Canfield South Range (8-3) at Niles McKinley Bo Rein Stadium

2 Akron Manchester (8-3) vs. 6 Sugarcreek Garaway (9-2) at Louisville Leopard Stadium

Region 18

1 Oak Harbor (11-0) vs. 4 Pemberville Eastwood (11-0) at Milbury Lake Community Stadium

2 Orrville (10-1) vs. 3 Marion Pleasant (9-2) at Mansfield Senior Arlin Field

Region 19

1 Ironton (10-1) vs. 4 Amanda-Clearcreek (9-2) at Jackson Alumni Stadium

2 West Lafayette Ridgewood (11-0) vs. 3 Wheelersburg (8-3) at Lancaster Fulton Field

Region 20

1 Cincinnati Taft (10-1) vs. 4 West Liberty-Salem (10-1) at Miamisburg Holland Field

2 West Jefferson (10-1) vs. 3 Springfield Shawnee (9-2) at London Bowlus Field

 

Division VII

Region 25

1 Cuyahoga Heights (9-1) vs. 5 Warren John F. Kennedy (8-3) at Ravenna Portage Community Bank Stadium Harry Gilchrist Field

2 Lucas (9-2) vs. 6 Louisville St. Thomas Aquinas (7-3) at Canal Fulton Northwest Don Schalmo Field at Dr. Martin Smilek Stadium

Region 26

1 Leipsic (10-1) vs. 5 Edgerton (9-2) at Napoleon Charles Buckenmeyer Stadium — Morley’s Field

2 Norwalk St. Paul (9-2) vs. 3 Hamler Patrick Henry (8-3) at Fremont Ross Don Paul Stadium

Region 27

1 Canal Winchester Harvest Prep. (10-1) vs. 4 Waterford (9-2) at Thornville Sheridan Paul Culver Jr. Stadium

2 Newark Catholic (8-3) vs. 3 Shadyside (8-3) at Byesville Meadowbrook Eugene Capers Field

Region 28

8 New Bremen (8-3) vs. 5 Lima Perry (8-3) at Piqua Alexander Stadium

2 Maria Stein Marion Local (9-2) vs. 3 Fort Loramie (10-1) at St. Mary’s Memorial Roughrider Athletic Complex

Norwalk Reflector Videos