logo


no avatar

New London boys runners-up at Div. III Perkins district

By Norwalk Reflector staff • Updated May 19, 2019 at 7:45 AM

PERKINS TWP. — The New London boys track and field team came up just a few points shy of a Division III district championship on Saturday, finishing as runners-up to Ottawa Hills at Perkins High School.

Ottawa Hills scored 88 points to New London’s 84. The St. Paul boys were third out of the 16 teams. On the girls side, the Wildcats were third out of 16 teams with 64 points; while St. Paul was fourth with 57 points.

For New London, advancing among the top four in each event to the Heidelberg regional next week in Tiffin included Curtis Joppeck in the 1600-meter run (4:38.39) and Carson Coey in the 300 hurdles (42.99).

Also for the ‘Cats, Mitchell Joppeck was fourth in the 400 (52.33) and Cayden Hofheins was fourth in the discus throw (129-feet-6). The 4x400 relay of Coey, Mitchell Joppeck, Austin Reed and Curtis Joppeck was second — and the 4x200 relay team of Mason Bess, Parker Ruble, Jaden Keys and Jacob Allen was fourth in 1:35.18.

For St. Paul, standout thrower Davis Hedrick again dominated the competition, winning the discus throw with a toss of 168 feet. The 4x200 relay team of Cam Caizzo, Adam Baker, Ethan Blair and Treg Smith also took first place (1:34.13).

Also for the Flyers, Zach Stine was second in the 1600 (4:37.34) and Noah Avendano was third in the 3200 (10:14.53).

For Western Reserve, the 4x100 relay team of Riley Suhr, JJ Weisenberger, Randal Humphrey and Cody Benesh finished second (44.71), as did the 4x200 relay of Humphrey, Suhr, Jacob Jarrett and Benesh (1:34.77).

Jarrett was also second in the 110 hurdles (16.74) for the Roughriders.

In the girls events, St. Paul’s Lily Dowdell won the 3200 in 12:00.74 and was third in the 1600 (5:21.83) to advance in both sports. Also for St. Paul, the 4x400 relay of Abbie Stine, Sarah Matlack, Camille Endsley and Dowdell was fourth in 4:16.60.

For New London, Savannah Shaver was second (2:24.35) and Dana Gustely third (2:29.35) in the 800. Marisa Molnar was third in the shot put (36-feet-9), while Taylar Howell was fourth in the 300 hurdles (50.12).

Western Reserve’s 4x400 relay of Tabi Pausch, Aliyah Perez, McKenna Woodruff and Morgan Spettle took first in 4:11.54. Woodruff won the 400 (1:00.49), while the 4x200 of Perez, Avery Tubbs, Spettle and Woodruff was fourth (1:51.27).

 

Schaub wins high jump title

BUCYRUS — The Monroeville boys finished fourth out of 16 teams at the Div. II Bucyrus district meet on Saturday.

After winning the long jump on Thursday, the Eagles’ Chayce Schaub won the high jump by clearing six feet on Saturday.

Placing third for the Eagles included Sawyer Schafer in the 300 hurdles (42.23), Adam Rogers in the discus throw (128-feet-6) and the 4x100 relay team of Skyler Scheid, Rogers, Schafer and Schaub (45.52).

South Central’s Cristiano Murphy was second in the 200 (24.00) and third in 100 in 11.82, while Plymouth’s Levi Robinson was second in the 3200 (10:25.69).

On the girls side, Monroeville’s 4x100 (52.57) and 4x200 (1:50.59) relay teams of Delaney Giles, Stacey Legg, Adrian Barman and Jordan Blackford both placed third.

Blackford was third in the 100 (13.69) and fourth in the 200 (28.01), while Barman was third in the 300 hurdles (49.83) and Giles was fourth in the 100 hurdles (17.3).

For South Central, Izzy Hauler won the long jump (16-feet-7.25), while Claire Osborn was third (34-feet-9.25) and Allie Burton was fourth (32.feet-7) in the shot put.

The top four in each event advance to this week’s regional meet at Heidelberg University in Tiffin.

 

TENNIS

Norwalk’s Brown falls at district

BOWLING GREEN — Norwalk senior Austin Brown saw his standout career come to an end on Saturday in a Division I district semifinal match at Bowling Green State University.

Facing Perrysburg’s Mason Deal in a match that determined who wen to the state championships next week, Brown lost in straight sets, 6-0, 6-0.

Brown finished the season with a record of 30-5 as a sectional champion and first team All-district. For his career, Brown finished 104-24 — which is tied for the fourth-most wins in program history.

 

SOFTBALL

Gallon 14, Plymouth 5

GALION — The Big Red fell to 20-6 with Saturday’s non-league loss to the Tigers, who will play in a Div. III regional this week.

For Plymouth, who again face the Tigers today at home, Tristen Wiley was 2 for 3 with two RBIs. Maycie Creveling added two hits, while Emily Blanton doubled and had an RBI, and Shilo Plank had a single and an RBI.

Plymouth 002 030 0 — 5 7 3

Galion 322 007 x — 14 14 2

WP: Thomas; LP: A. Plank

2B: (P) Blanton

 

BASEBALL

S. Central 6, Plymouth 5

GREENWICH — The Trojans (17-8, 12-2) scored four runs in the sixth and one in the seventh for a walk-off FC win over the Big Red (12-9).

For the Trojans, David Lamoreaux doubled and had three RBIs, with Sam Seidel adding two hits. Evan Legg pitched 2 1/3 innings of relief with three strikeouts.

For Plymouth, Luke Hamann had three hits, including a double and an RBI. Zeth Goth had two hits and three RBIs.

Plymouth 200 030 0 — 5 9 0

S. Central 100 004 1 — 6 7 2

WP: Legg; LP: Goth

2B: (P) Hamann; (SC) Laboreaux

Norwalk Reflector Videos