logo


no avatar

Edison girls win New London Relays; boys finish second

By Norwalk Reflector staff • Apr 7, 2018 at 8:24 PM

NEW LONDON — The Edison girls tracks and field team won the New London Relays on Saturday, and the Charger boys were runners-up at the annual event held at Recreation Park in New London.

the Charger girls scored 76 points, which was 11 points better than runners-up Cloverleaf (65). Locally, Western Reserve (57) was third, host New London was sixth (52) and Monroeville was eighth (37) among the 11 teams.

The Charger girls finished with four first-place relay teams and an individual champion in the long jump en route to the team title.

The 4x100 relay of Jennifer Otto, Aliyah Caporini, Lillie Klepper and Jayla Medina won in 54.1 seconds. The 4x800 relay of Ashley Sneider, Isabel Chasney, Carlie Shover and Abby Lesniak took first in 10:41.2, while the same quartet won the 4x1600 in 23:43.4.

Also claiming first place for Edison included the 4x100 shuttle hurdle team of Otto, Ruby Bement, Grace Wilson and Caporini (1:14.6) and Jayla Medina in the long jump (15-feet-7).

Lillie Klepper was third in the pole vault for Edison at 7-feet-6, while Haley Lloyd was fourth in the long jump (14-feet-3).

The 4x400 relay of Emma Houser, Klepper, Wilson and Caporini was fourth in (4:43.5), and the 800 sprint medley of Otto, Caporini, Medina and Paige Schaefer was fourth (2:02.8).

Victoria Ramage again paced the Western girls by winning a pair of field events. She was first in the shot put (36-feet-10) and the discus throw (117-feet-4).

The 4x200 relay of Tabi Pausch, Mckenna Woodruff, Morgan Spettle and Avery Tubbs was second in 1:56.5 for the Roughriders, as was the 800 sprint medley of Aliyah Prez, Pausch, Spettle and Woodruff (2:01.6).

Tubbs added a third-place finish at 14-feet-4.75 in the long jump.

For New London, Emily Collins was second in the pole vault (eight feet) and three relays also finished runners-up.

The 4x400 relay of Dana Gustely, Abigail Good, Kaylin Williams and Maryonna Cathey was second in 4:31.8, as was the distance medley of the same set of runners in 14:27.2. The 4x100 shuttle hurdle of Cathey, Zoey Mitchell, Erykah Swords and Taylor Howell took second in 1:15.

Placing third was the 4x800 relay of Gabrielle Osterland, Esther Schmidt, Savannah Shaver and Gustely (11:25.3) and Marisa Molnar in the shot put (32-feet-9).

Also for the Wildcats, the 4x1600 of Good, Schmidt, Osterland and Shaver placed fourth in 25:08.2.

For Monroeville, a pair of sprint relays took first place.

The 4x200 relay of Jordan Blackford, Reece Kluding, Kennedy Brooks and Kristen Smith won in 1:55.5, and the same team also won the 800 sprint medley (1:58.9).

Also for the Eagles, Amelia Dalton was second in the long jump (14-feet-5) and the 4x100 shuttle hurdle of Abby Millis, Rachel Clingman, Ryleigh Roberts and Dalton was fourth in 1:18.4.

BOYS

Six first-place finishes pace Edison

The Charger boys narrowly missed out on the team title, finishing with 83.5 points compared to Colonel Crawford’s top total of 89.

From the area, New London was sixth (42.5), Monroeville seventh (23) and Western Reserve (20) was ninth out of 12 teams.

Winning individual events for Edison included Joseph Eskra in the pole vault (12-feet-6), Ian Janssen in the long jump (20-feet-6.75) and Logan Collins in the discus (143-feet-3).

Relay winners included the 4x800 group of Gavin Schaeffer, Tyler Coon, Jon Hrivnak and Daniel Lambert in 8:38.5. That same group won the 4x1600 in 19:18.5. The 4x110 shuttle hurdle team of Dustin Baker, Garrett Scott, Jacob Brewer and Sam Stoll also won in 1:09.6.

Earning second for Edison included the 4x100 relay of Eskra, Janssen, Brady Patterson and Stoll (45.2), and the 4x400 of Brandon Romell, Patterson, Kolt Wikel and Carson Ehrhardt (3:43).

Individually, Dylan O’Dell was second in the high jump for Edison (5-feet-6).

The 4x200 relay of Eskra, Wikel, Ehrhardt and Stoll was third in 1:35.8, and Collins was fourth in the shot put (44-feet-5).

For the host Wildcats, Jacob Allen was second in the pole vault (12-feet-6) and the distance medley of Carson Coey, Aaron Reed, Caleb Good and Curtis Joppeck was third (11:45.6).

In the 4x400, the same quartet placed fourth (3:49.6), as did the 4x800 team of Aaron Reed, Court Britt, Austin Reed and Jacob McIntosh (9:20.4) — and the 4x1600 of Dominic Albaugh, Cole Kropka, Mitchell Joppeck and Britt was also fourth (20:40.8).

Monroeville’s 4x100 relay of Skyler Scheid, Dominic Ruffing, Adam Rogers and Max Horner was third in 46 seconds, and Chayce Schaub was fourth in the long jump (19-feet-5.75 inches).

Western Reserve’s Noah Stevens (135-feet-10) was third in the discus throw, and teammate Gavin Braden (135-feet-8) was fourth.

Willard girls third, boys fourth at Lakota

KANSAS — The Willard girls and boys track and field teams had solid showings at the Lakota Invitational on Saturday.

The girls finished third at the 43rd annual event, as its 85 points was just a point out of second place in the 16-team field. Oak Harbor won both girls and boys titles.

Meanwhile, the boys were fourth at the 55th annual boys Invite with 74 points, which was just four points behind third-place Genoa.

For the girls, Emily Rothaar won the 3200 run in 12:41.10, while the 4x1600 relay of Morgan Adams, Jillian Schloemer, Amy Delangel and Rothhaar won in 24:54.11.

Placing second for the Crimson Flashes was Felicia Rosvanis in the 200 dash (28.84) and the high jump (4-feet-10).

Earning third for the Willard girls was the 4x800 relay of Schloemer, Layla Dials, Delangel and Rothhaar (11:03.47), along with the 4x100 shuttle hurdle of Allison Silcox, Kassidy Lofland, Jacklyn Harris and Brooke Vipperman (1:15) and the 4x200 of Mckenna Stephens, Lofland, Rosvanis and Niajha Walker (1:57.54).

Fourth-place finishers included Walker in the 100 (13.9), Stephens in the 300 hurdles (52.54) and Adams in the 800 (2:43.91).

Meanwhile, the Willard boys had four first-place finishes on Saturday.

Jacob Aicholtz won the shot put (48-feet-1.25), Josh Holida won the discus (141-feet-1), Joey Holida won the high jump (6-feet-1) and Dorian Holida won the long jump (19-feet-6.25).

Josh Holida was also second in the shot put (45-feet-4).

Placing third for the Flashes included Nathan Cofer in the 3200 (11:03.56), and the 4x800 of Ethan Slone, Hayden Meisner, Justin Gillmor and Jerett Sowers (9:12.33).

Recommended for You

    Norwalk Reflector Videos