logo


no avatar

Edison's Medina SBC Bay top player; Norwalk lands three on first team Lake

By Norwalk Reflector staff • Updated Oct 16, 2017 at 10:39 PM

Norwalk’s Megan Berry was named to the All-Sandusky Bay Conference Lake division first team in singles, the conference announced recently.

Berry reached the championship match of the SBC tournament, where she fell to Clyde’s Heidi Marshall, who was named the Lake division Most Outstanding Performer.

Also earning first team honors in Lake division singles was Clyde’s Alayna Barrera and Jil Eisenblaetter.

Second team selections included Norwalk’s Gabby Horowitz and Lizzie Ratliff. They were joined by Serena Bruno (Perkins) and Alana Armstrong (Sandusky).

Norwalk’s Macy Miller and Jordan Gran were first team selections in doubles competition. They were joined by Perkins’ Maria and Diana Schoder and Clyde’s Siera Hisey and Saylor Meyer.

Second team doubles tandems included Norwalk’s Sela and Mara Berry, along with Akana Aritsuka and Lakota Cagle (Clyde), Sandusky’s Jenna Hofer and Marissa Esposito.

BAY DIVISION

Edison’s Medina top player

Edison junior Mariah Medina earned the Most Outstanding Performer honors after dominating first singles competition in the SBC Bay division. She was also the lone area singles player to reach the district tournament, where she won a round before falling one match shy of the state championships.

Willard’s Emma Moll and Carlee Gibson were also first team selections in singles, as the two helped the Crimson Flashes to an 18-1 overall record and a perfect 12-0 mark in the Bay. Rounding out the first team was Oak Harbor’s Addison Hasselbach.

Second team singles honors went to Katey Franks (Huron), Emma Eickert (Port Clinton) and Edison’s Jayla Medina and Emily Vogus.

First team doubles tandems included Port Clinton’s Lauren and Paige Steyer, Port Clinton; and the two Willard teams of Jo Brubaker and Kennedy Daub, and Whitney Robinson and Tori Barnett.

All-SBC girls tennis teams

Lake division

Singles

First team: Heidi Marshall, Clyde; Megan Berry, Norwalk; Alayna Barrera, Clyde; Jil Eisenblaetter, Clyde.

Second team: Serena Bruno, Perkins; Alana Armstrong, Sandusky; Gabby Horowitz, Norwalk; Lizzie Ratliff, Norwalk.

Honorable mention: Leah Karnes, Shelby; Chloe Brusker, Bellevue; Kristen Long, Shelby; Raven Whyde, Bellevue; Audrey Smith, Sandusky; Allie Gies, Shelby.

Most Outstanding Performer: Heidi Marshall, Clyde.

Doubles

First team: Maria and Diana Schoder, Perkins; Macy Miller and Jordan Gran, Norwalk; Saylor Meyer and Siera Hisey, Clyde.

Second team: Akana Aritsuka and Lakota Cagle, Clyde; Jenna Hofer and Marissa Esposito, Sandusky; Sela and Mara Berry, Norwalk.

Honorable mention: Jarica Awwiller and Madison Sharrock, Shelby; Sophie Christ and Marina Pennycuff, Columbian; Ashley Kaufman and Dehvin Summate, Perkins; Mady Brugnone and Wyanna Schalk, Bellevue.

Bay division

Singles

First team: Mariah Medina, Edison; Emma Moll, Willard; Carlee Gibson, Willard; Addison Hasselbach, Oak Harbor.

Second team: Katey Franks, Huron; Emma Eichert, Port Clinton; Jayla Medina, Edison; Emily Vogus, Edison.

Honorable mention: Maria Brodman, Tiffin Calvert; Christine Bolen, Oak Harbor; Desiree Fisher, Huron; Chloe Duquette, Oak Harbor; Addison Paxton, Willard; Sara Bias, Tiffin Calvert.

Most Outstanding Performer: Mariah Medina, Edison.

Doubles

First team: Lauren and Paige Steyer, Port Clinton; Jo Brubaker and Kennedy Daub, Willard; Whitney Robinson and Tori Barnett, Willard.

Second team: Chelsea Heaps and Sarah Chovanec, Oak Harbor; Madison Carmel and Hannah Brunow, Huron; Ally Batterton and Amelia Smith, Port Clinton.

Honorable mention: Elayna Kapelca and Brie Coleman, Tiffin Calvert; Abby Chlosta and Gloria Rhinehart, Fremont SJCC; Christine Arent and Emma Zibbel, Oak Harbor; Madisyn Frederick and Kassidy Burdue, Edison.

GIRLS GOLF

Edison trio earn SBC first team

Huron standout Julia Hippley had the best average, while three standouts from the state qualifying Edison team joined her on the All-Sandusky Bay Conference girls golf first team.

Player averages were determined by adding up all away scores, dropping the worst — combined with the three best home scores and the SBC tournament.

Hippley averaged a 38.1 round for the Tigers. She was followed on the first team by Edison’s Jordan Pruit (38.8), Jacque Butler (39.8) and Zoe Grant (40.3). The trio helped the Chargers finish seventh at the 24-team Division II state championships over the weekend.

Joining that quartet on first team included Willard’s Elli White (46.4).

Second team honors from the area included Edison’s Lauren Neher (50.5) and Willard’s Madison Moneypenny (50.9).

All-SBC girls golf teams

First team: Julia Hippley, Huron (38.1); Jordan Pruitt, Edison (38.8); Jacque Butler, Edison (39.8); Zoe Grant, Edison (40.3); Jaclyn Wojciechowski, Oak Harbor (41.3); Elli White, Willard (46.4); Megan Maschari, SMCC (47.5).

Second team: Kelsey Stadler, Huron (47.8); Taylor Malson, Margaretta (49.4); Macy Weiss, Port Clinton (49.8); Lauren Neher, Edison (50.5); Madison Moneypenny, Willard (50.9); Cidney Lewis, Margaretta (51.6); Faythe Smetzer, Margaretta (51.9).

Honorable mention: Grace Conaway, Willard (53.4); Hannah Genzman, Oak Harbor (53.4); Kennedy Hilton, Margaretta (55.1); Mallory Nelson, Huron (55.5); Sierra Lewis, Willard (55.8); Abby Woodyard, Edison (55.9); Madison Glaser, Oak Harbor (56.0).

Standings

1. Edison (33 points, 12-0)

2. Huron (26 points, 10-2)

3. Willard (20.5 points, 8-4)

4. Margaretta (19.5 points, 6-6)

5. Oak Harbor (11 points, 4-8)

6. Port Clinton (5.5 points, 2-10)

7. St. Mary C.C. (0 points, 0-12)

Recommended for You