logo


no avatar

New London boys and girls pace area runners

By Norwalk Reflector staff • Updated Oct 29, 2017 at 3:07 AM

TIFFIN — Three teams and five individuals are headed to the state cross country championships next weekend in Hebron.

Both the New London boys and girls will take full teams to National Trail Raceway next weekend, as well the Edison girls. St. Paul will send three individuals to the state meet, while Western Reserve and Edison boys also each have an individual qualifying after Saturday’s cold and rainy regional championship meets at Hedges-Boyer Park in Tiffin.

Division III boys

State-ranked New London was regional runners-up to Liberty Center, 113-123, on the way to its state berth.

The top seven teams and 28 individuals advanced from the regional race.

For the Wildcats, Carson Coey was seventh overall (16:46.18) and Curtis Joppeck was ninth (16:47.20) to lead the way.

Also for New London, Court Britt was 35th (17:21.96), followed by Cole Kropka (60th, 17:44.79), Dominic Albaugh (63rd, 17:47.55), Mitchell Joppeck (87th, 18:07.25) and Austin Reed (140th, 18:48.99).

St. Paul (282) was 10th as a team, missing state as a group by 14 points.

Earning individual state bids for the Flyers was Noah Avandano (10th, 16:47.80) and Jared Arnold (13th, 16:55.89). Avandano, who hadn’t run a time under 18 minutes until this season, had runs of 17:22 or under throughout the fall. Saturday’s time was his second best. Meanwhile, Arnold earned his second straight state trip.

Also for St. Paul, Zack Stine was 84th (10:05.35), followed by Sam Sigsworth (102nd, 18:15.67), Luke Ceccoli (166th, 19:29.09), Ryan Gross (187th, 20:37.08) and Dawson Howerton (191st, 21:10.23).

Western Reserve’s Trevor Tucker was 28th for the final individual spot with a new career-best time of 17:06.85.

Plymouth’s Levi Robinson capped his solid freshman season with an 85th place finish in 18:06.16.

Division III girls

New London earned the eighth and final state qualifying spot with 248 points — 11 points ahead of ninth-place Huron.

The top eight teams and 32 individuals moved on.

Kaylin Williams and Gabrielle Osterland paced the Wildcats, finishing virtually right next to each other in 25th and 26th with times of 20:10.12 and 20:10.62.

Abigail Good (21:21.23) was 75th for New London, followed by Dana Gustely (99th, 21:43.97), Savannah Shaver (130th, 22:18.93), Esther Schmidt (161st, 22:57.43) and Abbey Keller (192nd, 24:10.05).

Individually, Lily Dowdell is back to state for a second straight year after placing ninth overall in 19:38.06.

For the Western Reserve girls, Ashlyn Barnhardt (21:01.20) was 52nd. She was followed by Tabi Pausch (77th, 21:23.53), Brooke Perkins (82nd, 21:26.32), Chelsey Shawver (89th, 21:31.83), Aliyah Perez (101st, 21:46.36), McKenna Woodruff (131st, 22:19.98) and Allison Shawver (200th, 25:19.31).

Also for St. Paul, Ally Brown finished 117th in 22:03.65.

Division II boys

Edison narrowly missed qualifying as a team by 16 points, finishing fourth in a race where the top three teams and 12 individuals advanced to state.

Daniel Lambert qualified for state to represent the Chargers with an eighth-place finish in 16:30.48.

Others for Edison included Tyler Coon in 20th (17:06.5), Gavin Schaeffer in 32nd (17:32.49), Brandon Romell in 33rd (17:33.16), Jonathon Hrivnak (17:36.18) in 35th.

Also for the Chargers, Brandon Tice (19:12.69) was 71st and Gabe Tice (19:15.48) was 72nd.

Willard’s Blake Smith was the other area Div. II boys runner, placing 43rd overall in 17:49.59.

Division II girls

The Edison girls will be headed to Hebron as a team after placing third at the Div. II regional race.

Edison scored 130 points to finish behind Lexington (42) and Defiance (68), and just ahead of Toledo St. Ursula (131). The top four teams and 16 individuals qualified for state.

The Chargers got a top 10 finish from Abby Lesniak, who placed eighth overall in 19:40.28. Also for Edison, Carlie Shover was 17th (20:15.23), Ashley Sneider was 28th (20:48.90) and Isabel Chasney (21:14.79) was 43rd.

Also competing for Edison on Saturday was Grace Kromer (59th, 21:47.24), Catie Houser (66th, 22:27.97) and Aliyah Caporini (22:37.18).

Norwalk finished in 13th with 286 points.

Elyse Coe again led the Truckers with a 34th place finish in 20:58.04. She was followed by Bethany Cring (47th, 21:21.45), Jada Thomas (76th, 22:42.91), Allison Reyna (87th, 23:15.85), Janie Dominguez (95th, 23:59.94), Lauryn Maloney (99th, 25:01.49) and Cayla Sowders (103rd, 25:24.91).

Bellevue placed 10th with 231 points.

Madelyn Verhoff led the way for the Lady Red in 35th (20:58.62) and Taylor Waldecker (20:59.04) was 36th. Lindsey Spurlock finished 44th (21:14.81).

Also for Bellevue, Vanessa Shanaman (22:44.76) was 77th, followed by Madison Raifsnider (84th, 23:03.92), Hannah Cleveland (89th, 23:24.90) and Jamie Vogel (90th, 23:29.78).

Willard’s Emily Rothhaar ended her season with a 40th place finish in 21:07.82.

Division I boys

A pair of Norwalk runners finished in the top 35 of Saturday’s Div. I regional race on Saturday afternoon.

Chirstopher Mohr was 24th in 16:58.48 for the Truckers, while Julian Go was 32nd in 17:13.53.

Recommended for You